Przyjęcia planowe

Kwalifikacja do leczenia


Leczenie w trybie planowym w Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej WSSD w Olsztynie odbywa się na podstawie kwalifikacji, przeprowadzonej przez  lekarzy Naszego Oddziału.

Jeśli  istnieje podejrzenie, że Państwa dziecko wymaga leczenia chirurgicznego,  w zależności od dolegliwości należy zgłosić się do Por. Chirurgicznej lub Urologicznej.

Lekarz na podstawie badania dziecka i dostępnej dokumentacji zaproponuje Państwu optymalną metodę leczenia  i ustali dogodny termin przyjęcia na Oddział.

Termin zabiegu


Termin zabiegu ustalany jest na podstawie aktualnego stanu zdrowia dziecka: przebyte infekcje, antybiotykoterapie, szczepienia.

Data wyznaczona przez lekarza, jest datą przyjęcia na Oddział. Operacje zwykle odbywają się następnego dnia. Ponieważ nasz Oddział pracuje w trybie ostrego dyżuru, operacje planowe mogą ulec przesunięciu o kolejne dni.

W przypadku konieczności zmiany terminu hospitalizacji (choroba dziecka, inne)  uprzejmie prosimy o kontakt pod nr tel: (89) 53 93 210 do godz. 15:00


Przyjęcie planowe do zabiegu operacyjnego dyskwalifikują:

  1. Zaszczepienie dziecka:
  • Di- Te-Per, Polio, Haemophilus, Pneumokoki – przez okres 3 dni od szczepienia,
  • świnka, odra, różyczka, ospa wietrzna – przez okres 3 tygodni od szczepienia.
  1. Kontakt z osobą chorą na:  świnkę, ospę, wietrzną, różyczkę, krztusiec – przez okres 3 tygodni od kontaktu.
  1. Przebyta przez dziecko choroba zakaźna:
  • przez okres 7 tygodni w przypadku ospy wietrznej, świnki, różyczki,
  • przez okres 7 tygodni w przypadku krztuśca od momentu rozpoczęcia podawania antybiotyku,
  • przez okres 6 tygodni w przypadku zapalenia płuc i oskrzeli,
  • przez okres 2 tygodni po zakończonym leczeniu w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych ( tj. nosa, gardła, krtani).
  1. Ostre infekcje przebiegające z objawami takimi jak gorączka, katar, kaszel, wymioty, biegunka, wysypka.
  2. Aktualnie stwierdzona grypa lub ostra biegunka u innych, wspólnie zamieszkujących członków rodziny.

W sytuacjach opisanych powyżej lub w przypadku innych wątpliwości Rodzice powinni powiadomić lekarza Oddziału Chirurgii (tel. 89 53 93 210), celem ustalenia nowego terminu zabiegu operacyjnego oraz uzyskania dodatkowych wyjaśnień.



Co wziąć ze sobą na Oddział?

  • Dotychczasową dokumentację leczenia dziecka – karty wypisowe ze szpitali, wyniki wykonywanych  badań diagnostycznych.
  • Listę leków, które dziecko przyjmuje na stałe: dawki, częstość podawania.  Można przedstawić lekarzowi opakowania leków, co pozwoli na ich pełną identyfikację.
  • Aby zwiększyć dziecku komfort pobytu na Oddz. można zabrać ze sobą własne przybory toaletowe, piżamę, kapcie, pieluchy, butelki do karmienia dziecka i inne rzeczy osobiste np. ulubioną zabawkę.
  • Nie zalecamy przywożenia dziecku przedmiotów wartościowych.
  • W czasie pobytu na Oddziale pacjenci mogą korzystać z własnych telefonów komórkowych lub dostępnego specjalnego telefonu stacjonarnego. W sprawie „telefonu  do Mamy” prosimy zgłosić się do dyżurki pielęgniarskiej.



Dzień przyjęcie na Oddział Chirurgii


Przyjęcia planowe odbywają się w wyznaczonym terminie wyłącznie na podstawie skierowania w obecności Rodzica/Opiekuna Prawnego.

Dzień przyjęcia do Szpitala poświęcony jest przygotowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego. Czynności te obejmują założenie pełnej dokumentacji medycznej, rozmowę z chirurgiem i anestezjologiem,  wykonanie badań dodatkowych, zapoznanie się z Oddziałem. Poniżej opisujemy czynności, które towarzyszyć będą Państwu w trakcie Przyjęcia.

 

Miejsce

Czynności

Punkt Przyjęć Planowych

 

 

 

 - od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 11.00 do Punktu Przyjęć Planowych (wejście główne do Szpitala od ulicy Dworcowej)
 - dni świąteczne i wolne od pracy w godzinach 7.00 – 13.00 – do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (wejście od ulicy Żołnierskiej)


Po wprowadzeniu danych dziecka do systemu komputerowego Szpitala personel Punktu Przyjęć Planowych założy dokumentację medyczną.  Następnie osoba wyznaczona zaprowadzi Państwa na Oddział Chirurgii.

Oddział Chirurgii i Urologii

Członek personelu pielęgniarskiego zapozna Państwa z topografią Oddziału (toalety, świetlica, dyżurka pielęgniarska, dyż. Lekrska, gab. Ordynatora).
Następnie dziecko zostanie zbadane przez chirurga. Rodzic powinien być obecny przy badaniu dziecka, aby uzupełnić wywiad i wyjaśnić wątpliwości. Lekarz przyjmujący w miarę możliwości odpowie na Państwa pytania lub skieruje do lekarza prowadzącego.

W dalszej kolejności odbędą się następujące czynności:
- badania laboratoryjne (pobranie krwi, założenie venflonu)
- badania obrazowe w razie konieczności (USG, rtg)
- konsultacje specjalistów(np. pediatra, kardiolog, neurolog)

Przygotowanie do znieczulenia: po zbadaniu dziecka i rozmowie z rodzicami anestezjolog zaproponuje Państwu optymalny sposób znieczulenia dziecka i zabezpieczenia przeciwbólowego po zabiegu.  Jest to czas, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące znieczulenia (narkozy).

Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych badań pacjent pozostaje na Oddziale i jest przygotowywany do leczenia operacyjnego. Szczegółowe informacje dotyczące jedzenia i picia przed i po zabiegu przekaże Państwu lekarz lub personel pielęgniarski.

 
Informacje praktyczne:

  • - Wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka prosimy kierować do lekarza prowadzącego
  • - W dniu przyjęcia dziecko zgłasza się do Szpitala z Rodzicem lub Opiekunem  Prawnym, ze względu na konieczność podpisania odpowiednich formularzy i zgód na leczenie.
  • - W dniu przyjęcia dziecko nie musi być na czczo, chyba że lekarz wyraźnie poinformuje inaczej.
  • - Przed przyjęciem do Szpitala prosimy o: wykąpanie dziecka, usunięcie makijażu, poinformowanie o noszeniu szkieł kontaktowych, zdjęcie pierścionków, kolczyków i  innych ozdób, oraz zmycie lakieru z paznokci.


Dzień operacji

  • Zabiegi operacyjne w Naszym Oddziale rozpoczynają się o godz. 8:30.

  • Kolejność zbiegów ustala Ordynator Oddz. Chirurgii na odprawie lekarskiej wcześniej tego samego dnia o godz. 7:30. Plan zabiegów jest elastyczny i może ulec zmianie.

  • W dniu zabiegu dziecko pozostaje na czczo.


Przed operacją:

  • Chirurg, który przeprowadzi operację (operator), ponownie zbada dziecko i przeprowadzi rozmowę z rodzicami, aby uzyskać potwierdzenie zgody na leczenie operacyjne.
  • Na zlecenie anestezjologa dziecku podany zostanie syrop lub tabletka redukującą uczucie strachu i bólu.
  • Rodzice mogą towarzyszyć dziecku do wjazdu na Blok Operacyjny.


Po operacji:

  • Pacjent trafia na Salę Pooperacyjną, gdzie przebywa pod stałą opieką personelu pielęgniarskiego .  Pobyt na Sali Poperacyjnej zwykle trwa 2-3 h. Ze względu na konieczność intensywnego nadzoru, Rodzice w tym czasie nie mogą przebywać z dzieckiem.
  • Operator po zabiegu przekazuje Rodzicom informacje na temat operacji.
  • Po ok. 2 h od zakończenia operacji dziecko trafia z powrotem na Oddział Chirurgii.
  • W pierwszych godzinach po operacji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich i pielęgniarskich (kiedy dziecko może jeść, zabezpieczenie przeciwbólowe).


Wypis ze szpitala:

  • Decyzja o wypisie ze szpitala zapada na podstawie przebiegu pooperacyjnego i stanu zdrowia dziecka.

  • Pacjent, który nie ukończył 18 – roku życia, może zostać odebrany  ze szpitala przez Rodzica, Opiekuna Prawnego lub osobę przez nich upoważnioną.

  • Wypisy (Karta Informacyjna Pobytu Szpitalnego)  wydawane są od godz. 13 w gabinecie lekarskim.

  • Wypis zwiera informacje dotyczące przebytej diagnostyki i leczenia dziecka oraz zalecenia , jak postępować po operacji w domu.

  • Pacjent nie powinien opuścić Oddziału bez odebrania Karty Informacyjnej Pobytu Szpitalnego.

Wyszukiwanie

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X